Nie ulega wątpliwość, że sport wpływa korzystnie na rozwój dziecka. Oprócz nabierania zdolności motorycznych, maluch zainteresowany sportem uczy się współpracy w grupie, radzenia sobie z emocjami i ma dobrą okazję do spożytkowania swojej energii. Ale nie możemy jednak zapominać o innym ważnym celu. Zajęcia sportowe powinny pobudzać dziecięcą kreatywność i wyobraźnię.

Swego czasu NASA w celu badań nad kreatywnością. Postanowiło przetestować 1600 dzieci w wieku od 4 do 5 roku życia. Zrobiono to za pomącą precyzyjnego testu, który badał zdolność wymyślania innowacyjnych rozwiązań problemów. Wyniki okazały się zaskakujące! Jaki odsetek dzieci okazał się być geniuszami w nowych i genialnych rozwiązaniach? Odpowiedź brzmi 98 procent!!! Gdy test przeprowadzono po pięciu latach, liczba dzieci mających genialne pomysły spadła do 30 procent. W kolejnych latach dalej spadała, osiągając zaledwie 2 procent u ludzi dorosłych.

Jaki możemy wyciągnąć wniosek z tych badań?

Rodzimy się ze swoistym geniuszem. Natomiast, kiedy wkraczamy na drogę edukacji, często zostajemy wdrażani w swego rodzaju schemat edukacyjny, oraz standard zachowań co powoduje, że nasz geniusz zostaje stopniowo zmniejszany.

Ciąg dalszy w następnym wpisie 🙂