Nie od dziś wiemy, że aktywność fizyczna to samo zdrowie. Na przestrzeni kilku lat można zauważyć wzrost liczby osób uprawiających amatorsko sport. Siłownie cieszą się większym zainteresowaniem, a na ulicach spotykamy więcej biegaczy i rowerzystów. Dorośli ludzie mają coraz większą świadomość korzyści przynoszących im uprawianie sportu. Jednak czy przekłada się to na ich pociechy?

          Dla dzieci w wieku nastoletnim głównym wrogiem wobec aktywności fizycznej są multimedia, tablety, telefony i internet. Efektem są m.in. wady postawy i otyłość. Jednak, gdyby ci nastolatkowie od najmłodszych lat mieli zaszczepiony w sobie “nawyk” uprawiania sportu, wyglądałoby to zupełnie inaczej. Dlatego tak ważne jest wprowadzenie w życie małego człowieka systematyczną aktywność  fizyczną, aby w późniejszych latach internet nie był żadną konkurencją (nawet, jeśli technologia posunie się do przodu i powstawać będą atrakcyjniejsze pokusy). Ciężko powiedzieć o “uprawianiu sportu” dzieci w wieku przedszkolnym, dlatego jest to jeszcze prostsze, aby zachęcić je do ruchu.

Niepotrzebne są skomplikowane ćwiczenia wymagające przygotowania i poświęcenia dużej ilości czasu.

Dla malucha wystarczający jest spacer, bieganie za piłką lub wspinanie się po drabinkach na placu zabaw. Ale nie zapominajmy o bardzo ważnej rzeczy dla najmłodszych, czyli integracji i potrzeby spędzenia czasu z rówieśnikami. Doskonałym rozwiązaniem są sportowe zajęcia dodatkowe, które umożliwiają interakcję z innymi, uczą współpracy, pokazują nowe ciekawe dyscypliny sportowe- a to wszystko w formie zabawy i aktywny ruchowo sposób. Same plusy!

Najważniejsze, żeby “sport” najmłodszym kojarzył się z fajnie spędzonym czasem, a korzyści w przyszłości będą ogromne.

No właśnie! Patrząc przyszłościowo… jeśli już w najmłodszych latach zadbamy o systematyczną aktywność ruchową naszych pociech wyeliminujemy poważne dysfunkcje sylwetki, które mogą wystąpić w późniejszych latach. W ok. 3 roku życia, dzieci zaczynają swobodnie chodzić i biegać, łapać równowagę, a ruchy rąk, nóg i tułowia są skoordynowane. Jest to ważny i bardzo intensywny okres w życiu małego człowieka, który należy odpowiednio wykorzystać. Aktywność fizyczna oprócz wzmacniania mięśni, kości i stawów poprawia wydolność płuc oraz pracę serca.

W wieku 5-6 lat sport stymuluje również rozwój psychiczny. Dzieci zaczynają bardziej świadomie pokonywać swoje słabości, muszą radzić sobie z porażkami, a sukcesy sprawiają ogromną radość. Jeśli w tym wieku wypracowana zostanie kontrola nad emocjami, w późniejszych latach ułatwi to pokonywanie wszelkich życiowych trudności. Ruch wpływa również na układ naczyniowo-krwionośny dostarczając większą ilość tlenu do organizmu, dzięki czemu mózg jest dotleniony, a co za tym idzie- w wieku szkolnym pomaga w koncentracji i skupieniu na nauce.

         Dlatego Drodzy Rodzice, nawet jeśli sami nie przywiązujecie uwagi do aktywności fizycznej, zadbajcie o prawidłowy rozwój swoich maluchów i wprowadźcie ruch w życie już od najmłodszych lat, a na pewno będzie to miało pozytywne skutki w przyszłości 🙂